دوشنبه - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳

حجت الاسلام حائری زاده: واجب تر از واجب ترک گناه است

مراسم عزاداری شب بیست و هفتم ماه صفر با سخنرانی حجت الاسلام حائری زاده و مداحی حاج احد قدمی، کربلایی جواد مقدم، کربلایی میثم استاد آقا و دیگر ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در هیئت بین الحرمین برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنرانی حجت الاسلام حائری زاده را می خوانید:

214294_316

عجیب و عجیب تر چیست؟

از امیرالمومنین علیه السلام پرسیدند عجیب چیست و عجیب تر چیست؟ حضرت فرمودند: عجیب دنیا است و عجیب تر، این است که به این دنیا دل ببندی. دلبستگی به این دنیا عجیب تر از عجیب است. هر چه می خواهی بشوی همین الان آن را معلوم کن.

نزدیک و نزدیک تر چیست؟

پرسیدند نزدیک چیست؟ و نزدیک تر چیست؟ حضرت فرمود: نزدیک قیامت است. خدا ما را می بیند و سریع الحساب است. یک تصادف که می کنی بفهم از کجا خورده ای. کسی خدمت  امام هادی علیه السلام آمد و گفت: یا بن رسول الله الان که می خواستم به محضر شما بیایم پایم پیچ خورد و بدجوری خوردم زمین و زخم شد.

امام هادی علیه السلام فرمود: چه کرده ای که این اتفاق برایت افتاد؟ آدم باید بفهمد از کجا برایش مشکلی پیش می آید. فرمود: قریب و نزدیک قیامت است. اسیران کاروان امام حسین علیه السلام در کل این مسیر نمازشان ترک نشد. وقتی یکی از سربازان یزید لعنت الله علیه آمد به او گزارش بدهد گفت: قبل از اینکه بگویم باید به من امان بدهی. گفت: در طول این سفر این ۱۸۴ نفر زنی که اسیر بودند از کربلا تا کوفه و از کوفه تا شام را کتک زدیم و جسارت کردیم و هتاکی کردیم ولی یک بی ادبی از این ها نشنیدیم. آدم وقتی به مجلس سیدالشهدا علیه السلام می آید استیل و قالبش عوض می شود. باید در رفتار و گفتار تحولی ایجاد شود. پدر و مادر می بینند بگویند الحمدلله او عوض شده است.

یک جوانی خدمت امام باقر علیه السلام آمد و عرض کرد: یا بن رسول الله کودک بودم که پدر و مادرم از دنیا رفتند. خیلی مادرم را اذیت کرده بودم، حالا که سنم بالاتر رفته است می خواهم جبران کنم و به آنها خدمت کنم. چه کار کنم؟

حضرت فرمودند: تا زنده هستی برای امام حسین علیه السلام گریه کن. گفت: چه ربطی دارد؟ حضرت فرمودند: وقتی برای سیدالشهدا علیه السلام گریه می کنی حضرت زهرا سلام الله علیها و امام علی علیه السلام مامور می شوند. حضرت زهرا سلام الله علیها پیش مادرت می آید و امیرالمومنین علیه السلام هم پیش پدرت می آید و از آن ها تقاضا می کنند بخاطر ما دو نفر از بچه تان بگذرید. فرمود: پدر و مادرت کسی نیستند که روی این دو نفر را زمین بزنند. خیر می خواهی ببینی این راهش است.

مثلا روایت داریم که هر کسی می خواهد مکه و مدینه مشرف شود یک سال سوره مبارکه “عم یتسائلون” را بخواند. نگو با کدام پول! نسخه درست است. خدا می گوید: برو من هوایت را دارم. قیامت نزدیک است. نزدیک تر از نزدیک چیست؟ امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: نزدیک تر از نزدیک مردن است. آدم هایی که زیاد به یاد مردن هستند زمین خطایشان کم می شود. روایت داریم که خیلی خوشی زیر دلت زد به قبرستان برو. بهترین وقتی که آدم می خواهد برای زیارت اهل قبور برود بین الطلوعین است. نماز صبحت را اول وقت خواندی برو. روایت دارد که گوشت را باز کن. وقتی فاتحه می خوانی یک وقتی همان لحظه می بینی اش.

واجب و واجب تر چیست؟

از امیرالمومنین علیه السلام پرسیدند: واجب چیست و واجب تر چیست؟ فرمودند: واجب این است که آنچه که خدا واجب کرده است را انجام بدهی. خدا را اطاعت کنی. هر چه خدا گفته است را بگویی چشم.

یک کسی خدمت حضرت آمد و گفت: من گرفتار هستم و گرفتاری ام هم این است که یک کار بدی کرده ام آیا خدا می بخشد؟ حضرت فرمودند: می بخشد. او مدام این سوال را پرسید تا اینکه حضرت فرمودند: من فکر کردم این قدر کارت بد است که نماز صبحت قضا شده است.

واجب تر از واجب ترک گناه است. بیشترین گناهان ما چشمی و ذهنی است. این قدر که کنترل چشم برای ما سخت است نماز خواندن سخت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی: لطفا صفحه را رفرش نمایید. (Ctrl+F5)